Asekuracja starszych ziemskich wołyńskich dana Manieckim

Starsi ziemscy wołyński na podsatwie uchwały sejmiku żydowskiego w Rachmanowie z 5 XI 1740 r. potwierdzają małżeństwu Stanisławowi i Helenie z Zahorowskich Manieckim podstolim wołyńskim zaciągnięcie długu 50 tys. złp na prowizję 10% rocznie, który zobowiązują się zwrócić w ciągu 6 lat w ustalonych ratach wraz z prowizją.

Podpisani: Moszko Dawidowicz "przeszły marszałek dubieński", Józef Szmojłowicz, Joś Aaronowicz, Hejc Fajbiszowicz z Ostroga; Gierszon [Tewelowicz] rabin kisieliński, Lejba Zelmanowicz z Włodzimierza; Moszko Mendlowicz "marszałek teraźniejszy" z Krzemieńca; Moszko Ikiwowicz z Łucka; Lemel Lejbowicz z Krzemieńca; Zuszman Wolfowicz, Izrael Rabinowicz z Kowla; Józef Pejsachowicz, Berko Jormiszewicz z Dubna; Lejba Szmujłowicz rabin krzemieniecki, Szuel Jakubowicz rabin włodzimierski.

Archiwum: Centralne Państwowe Archiwum Historyczne w Kijowie
Zespół: Księgi grodzkie włodzimierskie (Fond 28)
Sygnatura: CGIA Kijów, Fond 28, op. 1, sp. 165, s. 883r-890r
Data wytworzenia: 01.06.1746
Miejsce powstania: Włodzimierz Wołyński
Nazwy geograficzne: Dubno, Kisielin, Kowel, Krzemieniec, Ostróg, Rachmanów, Włodzimierz Wołyński, Łuck
Oblatowali w aktach grodzkich włodzimierskich 1 VI 1746 r. oblatowali Lejba Szmojłowicz rabin krzemieniecki, Szowel Jakubowicz rabin włodzimierski, "pisarze alias wiernicy", Joś Pejsachowicz z Dubna, Gierszon Tewelowicz z Włodzimierza, Izral Rabinowicz z Kowla.